Po dwuletniej przerwie powraca Międzynarodowy Festiwal Folkloru. W tym roku odbędzie się 28. edycja tego wydarzenia. Wśród międzynarodowych zespołów będzie można zobaczyć taką perełkę jak zespół ludowy z Republiki Zielonego Przylądka. 

  1. Międzynarodowy Festiwal Folkloru potrwa od 10 do 14 sierpnia. W ramach tegorocznej edycji festiwalu, koncert premierowy odbędzie w noworudzkim Rynku. W międzyczasie w kościele parafialnym w Nowej Rudzie odbędzie się też koncert pieśni religijnych w wykonaniu gościnnych zespołów. 

Jak informuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, w tym roku na festiwalowej na scenie będzie można obejrzeć występy zespołów z Macedonii, ze Słowacji, Serbii, Węgier oraz Republiki Zielonego Przylądka.

Pierwszy koncert odbędzie się w noworudzkim rynku. Później zespoły będą koncertować u partnerów wydarzenia, czyli w Strzegomiu, Kłodzku i Kudowie – Zdroju. Oczywiście najważniejszy dla Nowej Rudy będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda, który można powiedzieć jest gospodarzem imprezy. Gościnnie pojawi się również zespół ludowy z Malborka.

Problemy z organizacją

Wojciech Kołodziej przyznaje, że festiwal był trudny do organizacji, co jest pokłosiem dwuletniej przerwy. Chodziło głównie o to, że zespoły nie są jeszcze przyzwyczajone do zagranicznych podróży.  Były także komplikacje z zakwaterowaniem gości. Tak zwany hotel Centrum Turystyczno – Sportowego w Słupcu i hotel Parkowa w Centrum Nowej Rudy zajęte są przez uchodźców wojennych z Ukrainy. 

Na szczęście organizatorom pomógł dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Bożkowie, który udzieli gościny w internacie oraz Marcin Kocur z hotelu Dwór Górny w Nowej Rudzie, który też przyjmie trochę gości.

Miejmy nadzieję, że festiwal znów przyniesie wiele radości i inspiracji, jak było dotychczas. Miłej zabawy!