Kopalnia Uranu w Kletnie koło Stronia Śl. świętuje w tym roku 20 lat istnienia. W ciągu dwóch dekad dla turystów udostępniono 400 metrów wyrobisk, przez które przeszło pół miliona turystów.
Turyści, którzy udają się na wakacje w okolice Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego obowiązkowo muszą odwiedzić Kopalnię Uranu w Kletnie. Istniejąca niedaleko Jaskini Niedźwiedziej kopalnia, to jedna z ciekawszych atrakcji tamtego regionu.
Podczas zwiedzania obiektu można poznać jej historię, w której paradoksalnie wydobycie uranu było tylko krótkim epizodem, a dużo dłużej wydobywano w niej inne rzadkie minerały. Uran wydobywano tam w latach 1948–1953 pod czujnym okiem Rosjan. Pierwiastek ten wywożono następnie w głąb ZSRR, aby sporządzać z niego bomby atomowe.
Wykorzystywano wówczas m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała wtedy 20 sztolni i 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie przez pięć lat wydobyto w Kletnie 20 ton uranu. Po odejściu Rosjan w kopalni wydobywano fluoryt. Przez pięć i pół roku wydobyto 15,9 tys. ton tej substancji. Eksploatację zakończono dopiero w III kwartale 1958 r. ze względu na wyczerpanie zasobów.
O tym, żeby nieczynną od lat kopalnię udostępnić turystom zaczęto myśleć w 2000 roku, a dwa lata później, w sierpniu, pierwsze 200 metrów trasy zostało otwarte. Pozostała część została udostępniona dwanaście lat później.
Z okazji 20-lecia przez całe wakacje Kopalnia będzie przygotowywała dla turystów dodatkowe atrakcje. Warto śledzić stronę internetową Kopalni, aby nie ominąć ciekawych wydarzeń. Chociażby 4 sierpnia odbędą się bezpłatne warsztaty geologiczne. Do zdobycia są także bezpłatne wejściówki do kopalni oraz gadżety. Jak dodaje Jakub Gustaw, prezes kopalni, przygotowano także niespodziankę – dwoje turystów, którzy wezmą udział w konkursie w mediach społecznościowych, otrzyma zaproszenie na oficjalną biesiadę z okazji 20-lecia uruchomienia podziemnej trasy turystycznej zaplanowaną na 6 sierpnia.