Nieważne czy jesteś po studiach artystycznych, czy może samoukiem i pasjonatem. Ważne aby znać się na szkle i tworzyć z niego wspaniałe dzieła. Konkurs jest świetną okazją dla artystów z kraju i zagranicy do zaprezentowania swojego talentu.

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego to wydarzenie, które promuje szkło artystyczne, czyli dyscyplinę sztuki szczególnie ważną dla tradycji Dolnego Śląska. To właśnie w tym regionie działał prof. Zbigniew Horbowy – wybitny artysta i projektant, reformator polskiego szkła artystycznego oraz wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze podziwiać można wystawę towarzyszącą konkursowi: „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”. Pokazano na niej dzieła wybitnego artysty z Dolnego Śląska oraz innych ważnych polskich designerów tworzących w latach 60., 70. i 80. XX wieku. Wystawa ma być swoistego rodzaju pomostem pomiędzy historią a przyszłością tej wyjątkowej dziedziny sztuki, jaką jest szkło artystyczne.

Jak informuje Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, konkurs idealnie wpisuje się w Międzynarodowy Rok Szkła ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Warto wspomnieć, że województwo dolnośląskie to region o bogatej historii sztuki szklarstwa. Znaczące huty mieściły się w Szklarskiej Porębie, Piechowicach, Stroniu Śląskim czy Jeleniej Górze, a niektóre przetrwały do dziś. Takie konkursy są niezwykle ważne, aby zachęcać artystów do wyjścia z cienia i zaprezentowania swojego talentu, ale też by ponownie w przestrzeni publicznej mówić o artystycznym bogactwie, które skrywa okolica.

Inicjatorami projektu są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Zasady konkursowe

Do udziału w Międzynarodowym Konkursie Szkła im. Horbowego zgłosić może się każda pełnoletnia osoba z Polski i zagranicy. Nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe. 

Zgłoszenia w formie online kierować można na adres [email protected] do 30 września. W konkursie przewidziano 2 etapy: pierwszy to wstępna selekcja nadesłanych prac przez jury, a następnie wybór laureatów. Pod uwagę będą brane dzieła powstałe w latach 2017-2022.

Do wygrania szereg ciekawych nagród:

  • Wystawa,
  • Katalog,
  • Dolnośląska Nagroda Główna: 25 tys. zł,
  • Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: udział w Warsztatach i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival,
  • Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: zapewnienie minimum dwutygodniowej rezydencji w renomowanej jednostce artystycznej, specjalizującej się w szkle artystycznym (np. w Pilchuk Glass School),
  • Nagroda Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: warsztaty w Laboratorium Szkła,
  • Nagroda Muzeum Szkła we Lwowie: udział w Międzynarodowym Sympozjum Szkła Dmuchanego we Lwowie.

Wystawa konkursowa odbędzie się w Galerii Geppart Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2023 roku, gdzie zobaczyć będzie można wszystkie prace zakwalifikowane do drugiego etapu rywalizacji. Wydany zostanie także katalog z pracami laureatów.