Miasto bierze udział w projekcie, w którego ramach planowana jest budowa naturalnych zapór, tzw. zielonych tarcz. Czym są owe “zielone tarcze” i czy pomogą zwalczyć smog?

Nowa Ruda, jak wiele innych miast w Polsce i w Europie, zmaga się ze smogiem. Niestety w porównaniu do innych miejscowości, Nowa Ruda jest jednym z bardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Miasto walcząc z tym problemem realizuje projekt norweski, w ramach którego udało się pozyskać 3,2 mln zł.

W ramach projektu planowana jest budowa naturalnych zapór, tzw. zielonych tarcz. Ich zadaniem będzie oczyszczanie i nawilżanie powietrza, zapobieganie erozji gleby, a także leczenie środowiska.

Więcej roślin!

Coraz częściej w przestrzeni miejskiej pojawia się zieleń w postaci drzew, krzewów i kwiatów. Można je śmiało nazywać “miejskimi odkurzaczami”, ponieważ służą one za naturalny filtr. W ramach projektu posadzone zostaną m.in.: graby pospolite, jodły kaukaskie, świerki serbskie, hortensje, berberysy, jeżówki, bluszcz pospolity, różaneczniki, budleje, wrzosy, mięta, tulipany, mieczyki czy krokusy.

Rośliny nie tylko ożywią przestrzeń i nadadzą jej estetycznych walorów, ale przede wszystkim będą ekologiczno – zdrowotnymi lekarstwami dla mieszkańców. 

Jak widać, z kolejną wiosną nadchodzą wspaniałe zmiany. Miejmy nadzieję, że rośliny zadomowią się w Nowej Rudzie na dobre. Mimo, że nie cofniemy rozwoju cywilizacji, to nie można tracić nadziei na małe zmiany. Bo to właśnie od nich zaczynają się te większe.