21 sierpnia 2021 roku Górska Odyseja zawitała do Przełęczy Jugowskiej i zebrała 30 kilogramów śmieci!

Górska Odyseja to edukacyjno-ekologiczna akcja, która polega na marszu wzdłuż południowego pasma gór Polski. Uczestnicy akcji idą szlakami od Ustrzyk Górnych, aż do Świeradowa Zdroju zbierając napotkane śmieci oraz edukując turystów. Trasa podzielona jest na dziesięć etapów i trwa od stycznia do października tego roku. Przemierzanie szlaków odbywa się w jeden weekend w miesiącu pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego. 

Górska Odyseja liczy łącznie 700 kilometrów i jest częścią kampanii #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL oraz partnerów – Program Czysta Polska i Lasy Państwowe.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecenia tras górskich przez turystów oraz globalny wzrost produkcji plastiku, konsumpcji oraz rosnącej ilości odpadów. Oprócz pokonania wytyczonych tras, odbywają się ekologiczne webinary, a także wykłady dla lokalnych społeczności i dzieci w szkołach. Warto zaznaczyć, że w 2019 roku Lasy Państwowe zainwestowały aż 3 mln złotych na wywożenie śmieci napotkanych w lesie. Są to duże pieniądze, które mogłyby zostać inaczej wykorzystane i zainwestowane. Edukacja i świadomość ekologiczna należy do jednych z najbardziej ważnych i potrzebnych we współczesnym świecie. 

W sprzątaniu lasu pomogli liczni ochotnicy. Należeli do nich pracownicy nadleśnictw z Jugowa, Wałbrzycha, Świdnicy i Barda, członkowie inicjatywy Czysty Wałbrzych, pracownicy Schroniska PTTK Zygmuntówka oraz mieszkańcy Gminy Nowa Ruda. W akcję włączyli się również turyści, którzy przebywali w tym czasie w górach. 

Miejmy nadzieję, że podobnych inicjatyw będzie więcej. Jest to wspaniała akcja, która nie tylko pomaga dbać o środowisko i wprowadza ekologiczną edukację, ale również łączy różne środowiska ludzi oraz uczy współpracy. Trzymamy kciuki za kolejnych uczestników i życzymy znalezienia (jednak) jak najmniejszej ilości śmieci.