Od dziś, czyli 15 listopada będzie zamknięta droga powiatowa Szczytna-Polanica-Zdrój. Trwają prace nad remontem przejazdu kolejowego linii kolejowej nr 309.

Przez najbliższe dwa tygodnie, mniej więcej do końca listopada, wyłączony z użytku zostaje odcinek drogi powiatowej.  Zalecany jest objazd drogą krajową DK8 oraz DW388.

Remont przejazdu kolejowego był nieunikniony, choć rewitalizacja obiektu zajmuje dość mało czasu w porównaniu z jego budową. Linia kolejowa nr 309 prowadzi z Polanicy-Zdroju do Kudowy-Zdroju. Prace przy jej budowie trwały prawie 20 lat ze względu na trudne warunki terenowe.

Krótka historia linii kolejowej

Jako pierwszy uruchomiono odcinek do Szczytnej. Było to w latach 1886-1890. Pod koniec roku 1902 otwarto odcinek do Dusznik. Do Kudowy kolej dotarła trzy lata później. 

W 2006 roku, równocześnie z zamknięciem linii z Kłodzka do Wałbrzycha zawieszono kursowanie pociągów z Kłodzka do Kudowy-Zdrój. Połączenia przywrócono po dużych protestach samorządowców z powiatu kłodzkiego. Kilka lat później rozpoczęto rewitalizację linii. Skupiono się na kompletnej wymianie torowiska na odcinku Duszniki-Kudowa i dostosowanie peronów dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2013 r. ruszyły przewozy Kolei Dolnośląskich na odcinkach Kłodzko Nowe – Polanica-Zdrój oraz Polanica Zdrój – Kudowa-Zdrój. Koleje do dziś kursują na trasach do Kłodzka, Legnicy, Wałbrzycha i Wrocławia.

Remont przejazdu kolejowego przysłuży się wszystkim, dlatego warto być cierpliwym i na dwa tygodnie zmienić swój dojazd do pracy i domu. Mamy nadzieję, że rewitalizacja nie potrwa dłużej i wszystko pójdzie zgodnie z planem.