Sezony w Górach Stołowych dużo się od siebie różnią. Na wielu szlakach obowiązują inne zasady zimą, a inne latem. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Nieważne czy to Bieszczady, Tatry, czy mniej groźne Góry Stołowe, do wypadu w góry, przede wszystkim zimą, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie chodzi tylko o odpowiedni ekwipunek czy ubranie, ale przede wszystkim poznanie zasad obowiązujących w danym regionie zimą. 

Od 15 listopada trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i w labiryncie Błędnych Skał będą dostępne bezpłatnie. Nie będzie prowadzona obsługa ruchu turystycznego, a na same trasy można wejść bez zakupu biletu, lecz na własną odpowiedzialność. Dobrze wiedzieć, że nie ma możliwości wjazdu kolejką na Błędne Skały. Samochody trzeba zostawić na bezpłatnym parkingu YMCA i kierować się na szlak pieszo. Szlak niebieski wynosi około 3,5 km, a szlak zielony dydaktyczny – 4,7 km. Ten kto jest bardziej doświadczony może spróbować dojechać rowerem. Trasa wynosi wówczas 3,3 km.

Na szczęście wszystkie szlaki turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych są dostępne do zwiedzania. Wyjątkiem jest trasa letnia na Szczeliniec Wielki.  Gdy spadną pierwsze śniegi zostanie ona zamknięta, a udostępniona w tym czasie zostanie trasa zimowa, prowadząca przez Afrykę. Oznacza to, że nie będzie można przejść przez Piekielną Kuchnię, Piekło, Czyściec oraz Niebo. Zamknięte będą również schody zejściowe na Szczelińcu Wielkim. Należy wrócić trasą wejściową.

Kto ukradł tablice?

Poruszanie się zimą po jakichkolwiek górach nie jest proste. Park Narodowy Gór Stołowych zamontował specjalne tablice informacyjne na granicach parku. Niestety zostały skradzione. Około czternaście tablic wywieziono i do dziś nie znaleziono sprawcy. Miejsce zdarzenia to okolice Kudowy-Zdrój, czyli Jakubowice, Jerzykowice i Bukowina.

Pracownicy parku bardzo proszą o kontakt, gdyby ktoś znalazł tablice. Zgłoszenie należy złożyć pod numerem telefonu: 695 895 815 lub anonimowo na mail: [email protected], ewentualnie na Komisariacie Policji w Kudowie. Dla osób, które przekażą informację ułatwiającą złapanie sprawcy, przewidziano nagrody rzeczowe.