Po bardzo udanym sezonie czas zamknąć niektóre trasy i ośrodki. To ostatni dzwonek dla miłośników Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych.

W tym roku Góry Stołowe przeżywały prawdziwe oblężenie turystów. Park Narodowy Gór Stołowych w swoim wpisie na Facebook’u, w barwny sposób porównuje skaliste spiętrzenia do polskiego morza. Podobnie jak na północy kraju również w Kotlinie Kłodzkiej nie brakowało turystów. W porównaniu do poprzednich lat, Góry Stołowe zyskały ogromne zainteresowanie. 

Trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim oraz na Błędnych Skałach są otwarte do 14 listopada. Ostatni wjazd na górny parking przy Błędnych Skałach odbywa się o godzinie 14.00. Ostatni zjazd z górnego parkingu przy Błędnych Skałach o godzinie 15.30. Po ostatnim zjeździe szlaban jest zamykany i nie ma możliwości wydostania się. 

Nowa atrakcja Gór Stołowych

W tym roku w Górach Stołowych pojawiła się nowa atrakcja, która zaczęła przyciągać turystów. Jest nią Skalna Czaszka. To skała, która przypomina dosłownie ludzką czaszkę. Wszystko to za sprawą różnorodnych i wieloletnich procesów geologicznych. 

Do tej pory znajdowała się poza szlakiem turystycznym, ale wiele osób, nie patrząc na ograniczenia i kary, schodziło z szlaku, aby zrobić sobie zdjęcie przy nietypowej górskiej atrakcji. Z powodów bezpieczeństwa, Skalną Czaszkę włączono do tras turystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że atrakcja znajduje się na terenie ścisłej ochrony. Dojście do niej jest ogrodzone. Park Narodowy Gór Stołowych apeluje, aby przestrzegać ograniczeń oraz zachować ciszę, ponieważ w okolicy znajdują się ostoje zwierząt.

Aby dojść do Skalnej Czaszki należy skierować się na metalowe schody, które prowadzą kilka metrów w dół. Schody znajdują się na niebieskim szlaku Lisia Przełęcz – Skały Puchacza. Następnie trzeba kierować się wzdłuż skalnej ściany w lewo.

Oprócz zachowania ciszy, spokoju i porządku, warto zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednio przygotować się do wyprawy. Nieważne w jakie góry się wybierasz, czy to Tatry, czy Sudety należy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych.