Województwo dolnośląskie to chyba najlepiej rozwinięty region jeśli chodzi o turystykę rowerową. Zostanie ono jeszcze bardziej rozbudowane poprzez cyklostradę. 

Niebawem marzenia wszystkich rowerzystów się spełnią. Pasjonaci będą mogli korzystać z cyklostrady, która zaplanowana została na łączną długość 2284 kilometrów! To 11 długodystansowych rowerowych tras głównych. 2007 km dotyczy tras bez wariantów i odcinków dublujących, a pozostałe 277 km tras prowadzonych po nieczynnych liniach kolejowych. Wszystkie odcinki projektowane są tak, aby połączyć rekreację z turystyką, czyli zawrzeć w trasach najpiękniejsze, dolnośląskie zabytki. 

Szlaki staną się też elementem systemu transportu zeroemisyjnego poprzez połączenie z rozwijaną siecią stacji kolejowych. Cyklostrada ma się stać systemem tras rowerowych, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Warto wspomnieć, że projekt stara się połączyć z zagranicznymi trasami, czyli Czechami i Niemcami. 

Gmina Nowa Ruda częścią planu

Po konsultacjach społecznych, Marszałek Cezary Przybylski uwzględnił trasę zaproponowaną przez gminę i rozszerzył mapę cyklostrady dolnośląskiej o tzw. Trasę Sudecką. Będzie ona przebiegała między innymi przez: Bartnicę, Świerki, Ludwikowice Kł. i Włodowice. Wszystkich cieszy fakt, że Gmina Nowa Ruda również została włączona w plany projektowe. To bardzo dobra wiadomość dla okolicznych przedsiębiorców. Dzięki trasie rowerowej, zwiększy się popyt na atrakcje turystyczne i całą turystyczną infrastrukturę. 

Jest to także świetna wiadomość dla ekologów i obrońców środowiska. Dolny Śląsk, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, podjął temat dróg rowerowych w sposób tak kompleksowy. Jak informuje Marszałek Przybylski, eksperci w projektowaniu i ludzie zajmujący się środowiskiem działają wspólnie. Chcą zadbać o to, aby nowo budowane drogi były bezpieczne, funkcjonalne, przyjazne dla użytkowników oraz przede wszystkim dla środowiska.