Mieszkańcy bloków na os. Wojska Polskiego jest oburzona z powodu inwestycji planowanej przez Spółdzielnie Mieszkaniową „Górnik” w Słupcu. Na zielonym placu ma powstać betonowy parking. 

Za blokiem numer 24 na os. Wojska Polskiego w Nowej Rudzie ma powstać nowy parking. Obecnie można tam spotkać sporą przestrzeń zieleni, gdzie znajdują się krzewy, drzewa, trawnik. Park wymaga tylko regularnego strzyżenia, by stać się przyjemną strefą dla mieszkańców osiedla, jednak zdecydowano zabetonować tę część osiedla i za ponad 680 tys. złotych zrobić tam przestrzeń dla samochodów. 

Warto zaznaczyć, że coraz więcej miast rezygnuje z planów totalnej “betonozy” właśnie na rzecz zieleni. Wynika to z coraz wyższych temperatur, lokalnych podtopień, braku cienia i miejsca dla zwierząt oraz gorszego samopoczucia mieszkańców. Niejedne badania udowodniły, że nawet najmniejsza połać terenów zielonych potrafi kojąco wpływać na umysł i ciało. 

Z tego też powodu oburzyli się mieszkańcy osiedla, dla których zieleń jest bardzo ważna. Tomasz Tylak prezes SM „Górnik” jest jednak zdziwiony takim obrotem sprawy. Jak sam mówi, zrobił zebranie z mieszkańcami budynków, gdzie ma powstać parking i wszyscy zaakceptowali ten pomysł. Jolanta Kulpa, mieszkanka jednego z bloków i zagorzała przeciwniczka budowy parkingu, która nagłośniła sprawę, twierdzi, że mieszkańcy nie chcą jednak budowy obiektu. Kobieta przekonuje, że podczas zebrania władze spółdzielni obiecały, że przeprowadzone zostanie głosowanie – do skrzynek mieszkańców trafią ankiety i w ten sposób ludzie zdecydują, czy chcą by parking powstał czy nie. 

Bunt i brak odroczenia

Jaka była prawda, trudno stwierdzić, ale opinie mieszkańców nie przeważyły w dyskusji. W miniony piątek, 1 lipca, przed sporny teren zajechały już maszyny by rozpocząć roboty związane z budową parkingu. Stanowcze działania Jolanty Kulpy i mieszkanki jednego z dwóch bloków, które samochodami zablokowały wjazd tylko chwilowo uniemożliwiły prace.

Mieszkanki spotkały się z prezesem i wystosowały specjalne pismo, ale nie udało się odroczyć budowy parkingu, ponieważ podpisane są już umowy z wykonawcą. Jak informuje Tylak wykonawca ma czas do końca czerwca 2023 r. na zakończenie robót przy budowie obiektu.