Wczesnym rankiem, dokładnie o 2:43, 24 sierpnia, służby ratownicze otrzymały zgłoszenie dotyczące wybuchu pożaru w opuszczonym budynku mieszkalnym znajdującym się przy ulicy Wiejskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Informacje te potwierdził nam Mariusz Matuła, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Rudzie. Przypuszcza się, że przyczyną zapłonu mogło być nieumyślne wzniecenie ognia.

Kiedy pierwsze jednostki straży pożarnej dotarły na miejsce zdarzenia, ogień już opanował całą konstrukcję budynku. Strażacy przeprowadzili szybkie rozpoznanie sytuacji, które potwierdziło, że płonący obiekt to jednorodzinny dom mieszkalny, który był pustostanem.

Zadaniem strażaków było zabezpieczenie terenu oraz podjęcie działań mających na celu ugaszenie ognia. W tym celu podano trzy prądy gaśnicze w kierunku płonącego budynku i zorganizowano punkt pobierania wody na pobliskiej rzece Włodzicy. Po ugaszeniu ognia rozpoczęto demontaż nadpalonych części budynku. Kolejnym etapem było przewrócenie komina i jednej ze ścian szczytowych – relacjonuje Matuła.