Trzymasz w domu stare graty, które pochodzą jeszcze z czasów PRL? Zamiast kurzyć się na strychu mogą stać się eksponatami nowej wystawy w Muzeum Górnictwa.

Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie przygotowuje nową ekspozycję. Placówka chce włączyć w tworzenie wystawy osoby z zewnątrz, a konkretnie ich przedmioty. Już niedługo odwiedzający Dawną Kopalnię będą mogli przenieść się do czasów PRL-u, dlatego poszukiwane są eksponaty na wystawę z tego okresu.

Polska Rzeczpospolita Ludowa istniała oficjalnie od 1952 do 1989 roku. Większość osób doskonale pamięta te czasy – okres wielu paradoksów, politycznej propagandy, prześladowań, ale też komicznych sytuacji. Niektórzy wspominają PRL pełni entuzjazmu i nostalgii, inni natomiast przywołują negatywne wydarzenia jak na przykład ogromna skala prześladowań ze strony Służb Bezpieczeństwa. Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie postanowiła stworzyć ekspozycję przypominającą o tym dziwnym, jednak przez wielu wspominanym z uśmiechem na ustach, czasie. 

I ty możesz pomóc

Muzeum ogłosiło, że każdy może pomóc tworzeniu nowej wystawy. Placówka poszukuje wszystkiego co kojarzy się z tamtymi latami, każda „cegiełka” będzie na wagę złota. Jeśli ktoś posiada w swoich domach jakieś relikty z przeszłości i chciałby je przekazać na wystawę, Muzeum będzie bardzo wdzięczne. 

Osoby, które chcą pomóc w tworzeniu wystawy proszone są o wysłanie wiadomości e-mail: [email protected]

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie oferuje zwiedzanie dla grup zorganizowanych oraz klientów indywidualnych. W trakcie wycieczki przewodnicy opowiadają o historii górnictwa, oprowadzają odwiedzających po dyspozytorni oraz zapraszają na przejażdżkę prawdziwą górniczą kolejką. W okresie zimowym Dawną Kopalnię można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-16:00. Zwiedzanie będzie odbywać się co godzinę od 10:00. Ostatnie wejście jest o godzinie 15:00.

Ciekawe jak nowa ekspozycja wpisze się w działalność całego Muzeum.