W miniony piątek odsłonięto odrestaurowany pomnik poświęcony ofiarom pierwszej wojny światowej pochodzącym z terenu Ścinawki Średniej i Ścinawki Górnej.

10 czerwca odbyła się uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego pomnika poświęconego ofiarom pierwszej wojny światowej pochodzącym z terenu Ścinawki Średniej i Ścinawki Górnej. W wydarzeniu wzięły udział władze polskich i czeskich miast. Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie starosta czeskiego Město Police nad Metují Jiri Beran i burmistrz Jan Bednarczyk.

Każdy kto jest zainteresowany historią powinien chociaż raz zatrzymać się przy pomniku i dowiedzieć się o tragedii która spotkała mieszkańców Ścinawki. Na tablicach informacyjnych opisana została historia tego obiektu oraz wydarzeń za tym stojących. Warto się z nią zapoznać i spojrzeć na ten pomnik również z innej strony – nie jak na element pamięci o byłych mieszkańcach tych terenów, ale jak na świadectwo historii regionu. Pomnik jest teraz odświeżony, a wraz z jego odnowieniem warto na nowo spojrzeć na historię.

Remont pomnika był elementem projektu „Pamięć i tożsamość” realizowanego w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis we współpracy z czeskim partnerem Město Police nad Metují.