W 2021 roku Góry Stołowe odwiedziło blisko 1 300 000 turystów. To rekordowa liczba odwiedzin tego zakątka Polski. Jak widać południe Dolnego Śląska cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma co się dziwić, ponieważ Kotlina Kłodzka to unikalne miejsce w skali całego kraju.

W 2021 roku padła rekordowa liczba turystów w Górach Stołowych. Pasmo to odwiedziło blisko 1 300 000 turystów. Dla porównania warto przypomnieć, że w 2017 roku w Góry Stołowe postanowiło się wybrać 800 tysięcy turystów. To aż 500 tysięcy mniej!

Niestety większa ilość ludzi to nie zawsze dobre informacje. Jak informują pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych, każdego roku dostrzegane są coraz większe zniszczenia w przyrodzie wynikające z wysokiej aktywności ruchu turystycznego. Cierpi nie tylko przyroda, ale również sami turyści. Kolejki sięgające kilkudziesięciu metrów na trasę turystyczną oraz wielki „korek” w najpopularniejszych labiryntach skalnych stanowi nie tylko dyskomfort, ale również niebezpieczeństwo dla zwiedzających. 

W ubiegłym roku do turystów wystosowano liczne apele, zalecenia i prośby, ale niestety odniosło to niewielki skutek. Podczas organizacji sezonu turystycznego na rok 2022 Park Narodowy Gór Stołowych planuje wprowadzić rozwiązania harmonizujące ruch turystyczny na obszarze Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. 

Warto przypomnieć, że leśnicy wpadli na pomysł, że będą liczyć turystów przybywających w Góry Stołowe. Gdy będzie ich za dużo, nie będa ich wpuszczać m. in. do Karłowa i innych bliższych miejscowości.

Miejmy nadzieję, że przyroda i turystyka nie zapadnie się pod wpływem zbyt dużej ilości zainteresowanych lub nie pozostanie rozrywką tylko dla mieszkańców i elit.