W miejscowości Dolní Morava trwa budowa wiszącego mostu o nazwie Sky Bridge. Już w następnym roku, turyści będą mieć okazję do zwiedzenia atrakcji.

W pobliżu popularnej czeskiej atrakcji turystycznej, Ścieżki w Obłokach, powstaje mosy wiszący Sky Bridge. Inwestorzy zapowiadają, że będzie to najdłuższa taka konstrukcja w Europie. Aktualnie najdłuższy wiszący most na świecie, o długości 516 metrów, znajduje się w pobliżu portugalskiego miasta Arouca. Jego wysokość nad ziemią dochodzi do 176 metrów.

Według dyrektora ds. handlu i marketingu kurortu Dolní Morava, Tomáša Drápala, czeska konstrukcja będzie dłuższa od dotychczasowego rekordzisty o ponad 200 metrów. 

Wiszący most ma za zadanie połączyć dwa grzbiety górskie – Slamnik i Chlum. Wysokość nad doliną wyniesie około 95 metrów! Natomiast długość mostu zaplanowana jest na 730 metrów.  Do budowy wiszącego mostu, który będzie ważył ponad 400 ton, zużyto 1030 metrów sześciennych betonu

Kiedy będzie można przejść się mostem?

Spacer wzdłuż wiszącego mostu może okazać się nie lada wydarzeniem, ale też wyzwaniem. Czy każdy będzie miał odwagę dojść chociażby do połowy konstrukcji? Przekonać się o tym będzie można już na wiosnę przyszłego roku. 

Atrakcja, podobnie jak Ścieżka w Obłokach, przyciągnie do Dolní Morava setki tysięcy zwiedzających. Niestety mieszkańcy nie są z tego powodu szczególnie zadowoleni. Do miejscowości przyjeżdżają głównie turyści jednodniowi, którzy blokują ruch i tworzą korki. Wszyscy są również świadomi, że budowa kolejnej atrakcji turystycznej ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Jak informuje burmistrz Richard Novák, inwestycja została zaplanowana jeszcze przed budową Ścieżki w Obłokach, a więc dawno temu. Patrząc na dzisiejsze realia, pewne kwestie zostałyby zmienione i wzięte pod uwagę. Władze byłyby bardziej ostrożne przy planowaniu tego typu przedsięwzięć. Mieszkańcy będą musieli poradzić sobie z takim stanem rzeczy.