Województwo zachęca wszystkich jego mieszkańców, w tym mieszkańców Nowej rudy i okolic, do wzięcia udziału w przesiewowych badaniach profilaktycznych związanych z nowotworem płuc.

Badania profilaktyczne dla palaczy

Wszystkie osoby, które palą lub paliły przez długi czas papierosy, mają możliwość wykonania badań przesiewowych w kierunku raka płuc.

Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że im człowiek jest starszy, tym bardziej narażony na pewne urazy czy schorzenia, w tym te nowotworowe. Właśnie dlatego profilaktyka jest taka ważna.

Dla kogo przeznaczone badania?

Z badań profilaktycznych skorzystać mogą osoby, które są w przedziale wiekowym między 55 a 74 rokiem życia, które przez przynajmniej 20 lat paliły minimum jedną paczkę papierosów dziennie. Osoby, które rzuciły palenie również mogą się zgłaszać, jednak od zaprzestania palenia nie może minąć więcej, niż 15 lat.

Gdzie się umówić z lekarzem?

Jeżeli osoba spełnia powyższe wymagania, powinna zadzwonić na numer 71 726 25 25, który dostępny jest w godzinach od 8 do 15 przez pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku).

Wykorzystanie powyższego numeru telefonu jest równoznaczne z chęcią przyjęcia się na badania kwalifikacyjne, których zadaniem jest stwierdzenie czy kandydat spełnia określone wymogi, aby wziąć udział w badaniu właściwym.