Planowane są różnorodne uroczystości z okazji tradycyjnego święta górników, które będą miały miejsce w Nowej Rudzie. Wszystkie te wydarzenia są zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia 2023 roku.

Zaczynając od rana, pierwsze spotkanie odbędzie się w dzielnicy Słupiec na ulicy Sztygarskiej, przy Pomniku Trudu Górniczego. Stąd zgromadzeni uczestnicy przemieszczą się do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej znajdującego się na ulicy Radkowskiej. Tutaj, dokładnie o godzinie 10:00, zostanie odprawiona msza święta dedykowana pamięci zmarłych górników i ich rodzin.

Następnie, punktualnie o godzinie 11:30, uczestnicy udamy się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie na ulicę Strzelecką. Tam złożą hołd pod Obeliskiem poświęconym pamięci zmarłych górników. Po tych uroczystościach wszyscy zgromadzeni przemaszerują do ratusza na Rynku, gdzie spotkają się z lokalnymi władzami.

Dalsza część obchodów odbędzie się w dzielnicy Drogosław. Przy kościele św. Barbary na ulicy Jana Pawła II o godzinie 12:00 zostaną złożone wiązanki kwiatów przy tablicach upamiętniających tragicznie zmarłych górników. Następnie, o godzinie 12:30, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr1 na ulicy Stara Droga 39 rozpocznie się uroczysta akademia barbórkowa.

Ostatni element tego górniczego święta odbędzie się na terenie dawnego Pola Piast KWK Nowa Ruda, gdzie od ponad 25 lat znajduje się podziemna trasa turystyczna Dawna Kopalnia. Uroczystości zaczynają się tam o godzinie 14:00 i od wielu lat są organizowane według tego samego harmonogramu.