Olga Tokarczuk – polska noblistka w dziedzinie literatury jest mieszkanką okolic Nowej Rudy.

Literatka od ponad 10 lat mieszka w Krajanowie koło Nowej Rudy. Jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy. Dzięki jej nazwisku Nowa Ruda zyskała nowe znaczenie.  Miasto kojarzone było raczej z przemysłem węglowym i licznymi zakładami produkcyjnymi intensywnie rozwijanymi w czasach socjalistycznych. Noblistka wspomogła odrodzenie wielkiej kultury w tym mieście.  Zainicjowała i aktywnie promuje coroczny festiwal literacki pod nazwą „Góry Literatury”.

Jeszcze przed wręczeniem Nagrody Nobla spotkania literackie w ramach festiwalu odbywały się w gościnnych progach Olgi Tokarczuk, w jej domu. Jednak międzynarodowa nagroda dodała prestiżu całej imprezie. Dziś festiwal jest jednym z największych tego typu w Polsce a nawet w Europie.

7.edycja Festiwalu Góry Literatury

W 2021 roku festiwal gościł uczestników w Nowej Rudzie w dniach 16 – 24 lipca.

Dzięki Fundacji Olgi Tokarczuk gościliśmy wiele znanych osobistości nie tylko świata literatury ale i sztuki. 18 lipca w gościnę zawitała noblistka, krytyczka dyktatury Aleksandra Łukaszenki  – Swiatłana Aleksijewicz. Jak można się domyślać, temat spotkania z literatką dotyczył nie tylko sztuki i życia ale też Białorusi. W ciągu kilku kolejnych dni odbyły się debaty na tematy ważkie i aktualne: „Kobiety objaśnią wam świat”, „Białoruś w ogniu”, „Co należy dziś wiedzieć o ekologii?”.

Uczestnikami seminariów byli: znana profesor Magdalena Środa oraz Edwin Bendyk. Z kolei Karol Maliszewski, noworudzki krytyk i poeta poprowadził spotkanie z poetami. Nie zabrakło także elementów lokalnej historii: Nowej Rudy i okolic. Ten temat wypełniło spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie” oraz rozmowa o noworudzkich legendach spisanych w książce „Czarownica nad Włodzicą”.

Literacko-historyczne wydarzenia uzupełniły plenerowe wieczory ze sztuką filmową. Królowała w nich Agnieszka Holland.

Festiwalowe wydarzenia gościły w tym roku w najpiękniejszych centrach dolnośląskiej kultury, między innymi: w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie, Scenie Pod Wiatami we Włodowicach, Zamku Książ w Wałbrzychu,  Zamku Sarny w Ścinawce Górnej.