Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu zatrzymano kierowcę, który nie dość, że prowadził pojazd bez prawa jazdy, to miał przy sobie narkotyki.

W środę wieczorem, 12 stycznia, policja otrzymała zgłoszenie dotyczące kierowcy, który prawdopodobnie jest pod wpływem narkotyków. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się we wskazane miejsce. Wioletta Martuszewska z kłodzkiej policji informuje, że mundurowi zastali w samochodzie 43-letniego mężczyznę, który sprawiał wrażenie osoby po zażyciu środków odurzających i zachowywał się nerwowo.

Gdy policjanci kontrolowali samochód, ze środka unosił się zapach charakterystyczny dla marihuany. Funkcjonariusze znaleźli przy mężczyźnie zawiniątko z suszem roślinnym. Przeprowadzone badanie wykazało, że jest to marihuana. Z zabezpieczonej ilości suszu można byłoby przygotować około 20 porcji narkotyków. 

43-latek został przetransportowany do placówki medycznej, gdzie pobrano mu krew do analizy laboratoryjnej. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się również, że nie posiada on uprawnień do kierowania.

Grozi mu więzienie

Zdecydowano, że cała sprawa trafi do sądu. Za posiadanie narkotyków 43-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast zgodnie z aktualnymi przepisami za niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych, grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Warto przypomnieć, że kierowca, który nie stosuje się do sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych może być ukarany na okres od 1 roku do nawet 15 lat.

Policjanci proszą, aby reagować na zachowania kierujących, które mogą świadczyć, że zażyli oni narkotyki lub alkohol. Każdy może powiadomić funkcjonariuszy pod numerem tel. 112. Policjanci każdorazowo sprawdzają zgłoszenia, nawet te anonimowe. Takie zgłoszenie może uratować komuś życie lub zdrowie.