Góry Literatury, czyli kulturalny festiwal Olgi TokarczukLipiec w Nowej Rudzie i okolicach będzie intensywny jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne. A wszystko to za sprawą Festiwalu „Góry Literatury” organizowanego przez fundację Olgi Tokarczuk.

Od 13 do 21 lipca na terenie Nowej Rudy, Radkowa, Świdnicy, Sokołowska, Wzgórz Włodzickich oraz Zamków Sany i Książ spotkają się miłośnicy literatury oraz szeroko pojętej kultury. Festiwal Góry Literatury łączy w sobie literaturę, historię, muzykę, film, teatr, sztuki wizualne, architekturę i przyrodę. Wydarzenie zainicjowała w 2015 roku noblistka Olga Tokarczuk.

Jak co roku program Festiwalu Góry Literatury wypełniony jest po brzegi inspirującymi spotkaniami, seminariami, warsztatami i koncertami. To nie tylko okazja do poszerzenia swoich horyzontów, ale poznania wspaniałych ludzi, którzy z pasją podchodzą do tego co robią. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie koncert zespołu Wilki, który odbędzie się 16 lipca na noworudzkim Rynku. Oprócz tego do wspomnianych wyżej lokalizacji zawitają Jagoda Szelc, Olga Tokarczuk, Jakub Żulczyk i wielu innych wybitnych pisarzy oraz artystów. 

Festiwal Góry Literatury to czas i miejsce, kiedy wyjątkowi goście spotykają się w wyjątkowych okolicznościach. To dzięki inicjatywie Olgi Tokarczuk, która mieszka w okolicach Nowej Rudy, co roku odbywają się tego typu wyjątkowe wydarzenia literacko-społeczne. Głównymi celami Festiwalu były i pozostają kwestie takie jak: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.