14 marca w nocy strażacy z OSP KSRG Nowa Ruda – Słupiec dwa razy wyjeżdżali do pożarów. Przyczyną było wypalanie suchej trawy.

W poprzednim tygodniu strażacy z OSP KSRG Nowa Ruda – Słupiec kilkakrotnie interweniowali przy zgłoszeniach dotyczących pożarów suchej trawy. O godz. 21:39 strażacy udali się na ul. Debry, a po godz. 2:00 gasili pożar przy ul. Bożkowskiej.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kłodzku, Bartosz Zdęga poinformował, że w pierwszym pożarze spaliło się pół hektara suchej trawy, a gaszenie trwało 55 minut. Natomiast w drugim przypadku spaleniu uległo około 2/10 hektara suchej trawy. 

Wypalanie traw jest niedozwolone!

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, jak poważne w skutkach jest wypalanie suszu pozostałego po jesieni i zimie. Każdego roku na przełomie zimy i wiosny do strażaków docierają liczne alarmy pożarowe, które mają właśnie przyczynę w nielegalnym wypalania traw, gałęzi trzcinowisk lub pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. 

Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne stanowią nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale również dla natury i zwierząt. Unoszący się dym może również spowodować zagrożenie na drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu.

Wypalanie traw zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany. Natomiast jeśli sprawca dopuścił się uszkodzenia czyjegoś mienia, zdrowia lub utraty życia poprzez pożar, podlega karze pozbawienia wolności do nawet 12 lat!

Warto zastanowić się kilka razy zanim przystąpi się do tego nielegalnego procederu. Pożary nie tylko zabierają czas strażakom, ale są przede wszystkim niebezpieczne.