Przed mieszkańcami kolejne obchody Dnia Górnika. Niestety podobnie jak w zeszłym roku nie odbędzie się tradycyjna Karczma Piwna. A wszystko przez pandemię…

Uroczyste obchody Dnia Górnika rozpoczną się w sobotę o godz. 9:15. Górnicy spotkają się przy pomniku Trudu Górniczego na osiedlu Wojska Polskiego, a następnie przemaszerują ulicami miasta do kościoła pw. Świętej Katarzyny. Przy obelisku Tragicznie Zmarłych Górników pełniona będzie warta honorowa, a po jej zakończeniu odbędzie się przemarsz do Ratusza. Górnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Górnicza. Barbórkę zakończy msza święta w kościele Świętej Barbary.

Warto zaznaczyć, że msza z okazji Dnia Górnika odbędzie się również w niedzielę o godz. 11:30 w kościele parafialnym w Jugowie.

Niestety już po raz drugi nie odbędzie się noworudzka Karczma Piwna. Wydarzenie zaplanowano na sobotę 26 listopada. Ze względów sanitarnych górnicy nie zasiądą do wspólnej biesiady, nie poleje się piwo, nikt nie zje grochówki i nie obejrzy artystycznych występów. Miejmy nadzieję, że tradycyjne wydarzenie wróci w przyszłym roku.

Barbórka, czyli co?

To tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele przy figurze św. Barbary. Po uroczystościach sakralnych, orkiestra górnicza udaje się w rytmiczny marsz na osiedla zamieszkane przez górników i ich rodziny oraz pod domy dyrekcji. Oprócz tego mogą odbywać się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Warto wspomnieć, że poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.