Dziś, 1 lutego 2022 roku w życie wchodzi kilka zmian dotyczących handlu. Zmiany będą dotyczyć między innymi prawie całkowitego zakazu handlu w niedziele. Tańsze będą także niektóre artykuły żywnościowe.

Od marca 2017 roku obowiązują przepisy zakazujące handlu w niedzielę, z wyjątkiem otwierania sklepów przez samych właścicieli. Od tego czasu większość sieci handlowych szukało różnych luk prawnych, aby mimo zakazu otwierać sklepy w niedzielę. Z możliwości korzystały między innymi najpopularniejsze sieci sklepów, takie jak Lidl i Biedronka, ale również niewielki sieci delikatesów.

Według nowych przepisów sklep, aby móc funkcjonować w niedzielę, będzie musiał udokumentować co najmniej 40% przychodów z działalności pocztowej. Zamyka to drogę do możliwości działania w niedzielę większym placówkom. Na niedzielne zakupy będzie się można wybrać głównie do małych sklepów osiedlowych, o ile będą w nich sprzedawać właściciele.

Obniżenie stawek VAT. Czy jedzenie będzie tańsze?

Kolejną ważną zmianą jest wchodząca od dziś obniżka stawek VAT na wybrane artykułu żywnościowe. W przypadku żywności i napojów, objętych stawką VAT 5 %, zostały one obniżone do zera. Takie działania mają na celu zmniejszenie skutków pędzącej w ostatnich miesiącach inflacji.

Od 1 lutego ceny żywności w sklepach powinny spaść. Warto wiedzieć, że obniżka nie dotyczy całego asortymentu. Niskie ceny będą obejmować wybrane artykuły takich jak: niektóre owoce, pieczywo, ryby, mięso, produkty mleczne i tłuszczowe. Obniżka nie dotknie już np. słodyczy, kawy czy napojów alkoholowych.

Zgodnie z wyliczeniami Rządu przeciętna rodzina z dwójką dzieci powinna zaoszczędzić dzięki zmianom ok 56 zł,  co wydaje się bardzo optymistycznym wynikiem.